Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت

یکی از اولین سوالاتی که افراد، قبل از خرید دوربین مدار بسته می پرسند، این است که “آیا دوربین مداربسته مورد نظر امکان ارسال تصاویر از طریق اینترنت، برای مشاهده از راه دور را دارد یا نه؟” در زمان های قدیم دوربین های مداربسته نیاز به فردی داشتند که در تمام طول روز در مقابل مانیتور بنشیند و تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته را کنترل کند. امروزه تکنولوژی دوربین های مداربسته بسیار پیشرفت کرده است. سیستم دوربین های مداربسته مدرن در صورت بروز حادثه پیامی را به تلفن همراه یا تبلت کاربر می فرستند و او را آگاه می کنند. اگر امکان انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت وجود داشته باشد، کاربر می تواند بلافاصله اقدامات امنیتی را انجام داده و جلوی فعالیت سارق را بگیرد.

اکثر ویدیو های آموزشی که در رابطه با انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت در صفحات مجازی وجود دارند، بسیار کوتاه و به زبان انگلیسی هستند. ما در این مطلب تلاش می کنیم روش و تنظیمات اتصال دستگاه DVR به اینترنت را به صورت گام به گام و با زبانی ساده بیان کنیم.
آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت
انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مداربسته
مقدمات لازم برای شروع

1) از اتصال مودم به اینترنت اطمینان حاصل کنید. معمولا همه مودم ها چراغ هایی را در جلوی خود دارند که روشن بودن همه آن ها بیانگر اتصال به اینترنت است. اگر در این مرحله با مشکلی مواجه شدید با پشتیبانی خدمات اینترنت خود تماس بگیرید.

2) مودم خود را از طریق پورت به روتر دوربین مداربسته متصل کنید. پورت اینترنت روتر در پشت آن و در فاصله ای دورتر از پورت های دیگر آن قرار دارد. از یک کابل cat5 بدین منظور استفاده کنید.

3) دستگاه DVR را به یکی از پورت های دیتا در قسمت پشتی روتر وصل کنید. برای این کار نیز می توانید از کابل cat5 استفاده کنید.
انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مداربسته

4) دستگاه DVR را به مانیتور متصل کنید. کابل مورد استفاده برای این کار بستگی به نوع مانیتور و نوع پورت های DVR دارد. به عنوان مثال ممکن است مانیتور و دستگاه DVR مجهز به پورت HDMI و یا VGA باشد. شما از هر کدام از این پورت ها می توانید استفاده کنید.
انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مداربسته

در این مرحله شما همه سخت افزارها و اتصالات را آماده کرده اید. در ادامه، مراحل بعدی انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت را توضیح می دهیم.
تنظیم کردن دستگاه DVR

1) با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که از شرکت سازنده دریافت کرده اید، وارد تنطیمات دستگاه DVR شوید.
انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مداربسته

2) منوی تنظیمات شبکه یا Network Setting را انتخاب کنید. در این بخش شما می توانید یک آدرس IP را به دستگاه DVR اختصاص دهید. این آدرس، آدرس IP استاتیک می باشد و معمولا به صورت .192.168 شروع می شوند. شما می توانید این تنظیمات را بعدا تغییر دهید.

آدرس IP: آدرس IP دستگاه DVR است. هر دستگاه موجود در شبکه یک آدرس دارد که به صورت یک کد تشکیل شده از چهار عدد نشان داده می شود. شما میتوانید هر یک از بخش های این ادرس را بین 0 تا 255 تنظیم کنید. البته این آدرس باید طوری تنظیم گردد که با شبکه نصب شده فعلی تطابق داشته باشد. سه عدد اول ادرس IP مشخص کننده رنج IP شبکه شما هستند. در صورتی که بخواهید یک دستگاه را به این شبکه وارد کنید باید حتما سه عدد اول IP دستگاه شما هم مشابه بقیه تجهیزات موجود در شبکه باشد و البته عدد چهارم آدرس IP شما باید حتما متفاوت از تمامی تجهیزات موجود در شبکه باشد. توجه داشته باشید که هرگز نباید دو دستگاه با آدرس IP مشابه در شبکه شما وجود داشته باشند. در صورت وجود شبکه شما دچار اختلال خواهد شد.
Subnet mask: استفاده از subnet mask در شبکه های کامپیوتری پیچیده تر معنا پیدا خواهد کرد. این خصوصیت، محدوده آدرس های IP شما را مشخص می کند. در شرایط عمومی مقدار این ردیف را در 255.255.255.0 تنظیم کنید. در صورتی که در شبکه ای مقدار subnet mask تجهیزات متفاوت از این مقدار بود قبل از انجام تنظیمات شبکه حتما با مسئول شبکه آن مرکز هماهنگی کنید.
GateWay: توضیح مفهوم اصلی Gateway در شبکه شاید کمی بحث را پیچیده کند. به صورت کلی این خصوصیت را باید با آدرس IP مودم خود پر کنید. در صورتی که مودم از قبل از شبکه نصب شده باشد می توانید default gateway را از روی هر یک از دستگاه های موجود در شبکه بخوانید. معمولا در شبکه ها آدرس IP دستگاه مودم 192.168.1.1 است. در صورتی که در شبکه موجود سرور مرکزی وجود داشته باشد این آدرس به سرور مرکزی اختصاص داده شده و آدرس 192.168.1.2 برای مودم در نظر گرفته می شود.
TCP Port: 37777
UDP PORT: 37778
HTTP Port: به آن اینترنت پورت (Internet port) یا وب پورت (Web port) هم می گویند. در حالت کلی این عدد روی 80 تنظیم می شود. این پورت، پورتی است که شما باید بر روی مودم خود فوروارد کنید؛ پس پیشنهاد می کنیم آن را به خاطر داشته باشید. از طریق این پورت شم
Sign In or Register to comment.